Dlaczego warto zazielenić biuro Twojej firmy?

W ostatnich latach, wzrosła świadomość oddziaływania roślin na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka. Pozytywny odbiór roślinności przez ludzi związany jest z teorią zwaną biofilią opracowaną w roku 1984, która mówi o naturalnej potrzebie powiązania człowieka z naturą oraz o genetycznych powiązaniach ludzi ze środowiskiem naturalnym. Dlaczego warto zazielenić biuro Twojej firmy? Oto zbiór kilku powodów mających swoje poparcie w licznych badaniach naukowych.

Polepszają jakość powietrza

Rośliny produkują tlen. Nie jest to zaskakujący fakt, niemniej należy przypomnieć, iż każda osoba
w biurze zużywa ok. 5 litrów tlenu na minutę. Im więcej tlenu w powietrzu tym lepiej pracuje nasz mózg. Podczas dostarczania świeżego powietrza stymulujemy płaty czołowe związane z kreatywnym myśleniem. Znika presja, redukujemy poziom kortyzolu i adrenaliny – hormonów produkowanych
w dużych ilościach podczas stresu. Zwiększa się również liczba połączeń nerwowych. W powietrzu przestrzeni biurowych, można wyodrębnić nawet 300 organicznych substancji lotnych wydzielanych przez farby, sprzęt biurowy, czy też tworzywa sztuczne. Według badań NASA, rośliny, a dokładniej mikroorganizmy żyjące w strefie korzeniowej tych roślin, potrafią usunąć do 87% toksyn takich jak: formaldehyd, benzen, heksan i wiele innych w ciągu zaledwie 24 godzin.

Redukcja hałasu

Roślinność może zostać wykorzystana jako bariera dźwiękochłonna otwartych przestrzeniach biurowych. Jej odpowiedni dobór oraz układ może zmniejszyć hałas o ok. 5 dB!. Ograniczenie hałasu w biurze wpływa pozytywnie na koncentracje co w efekcie poprawia efektywność pracowników, w szczególności w pomieszczeniach pokrytych np. betonem czy też marmurem, w których skuteczność tłumienia hałasu przez rośliny jest stosunkowo wysoka. Kompozycje roślin umieszczone wzdłuż ścian, złożone z roślin o różnej wysokości, świetnie tłumią czyste i wysokie tony.

Zwiększenie produktywności

Możliwości kontaktu z roślinnością zwiększają poczucie szczęścia i oraz wpływają na ogólną poprawę wyników pracy. Pokazują to badania prowadzone na amerykańskich uniwersytetach, które dowiodły, że pracownicy widzący zieleń ze swojego biurka, kończą pracę nawet do 12% szybciej i są mniej zestresowani, niż ci, którzy pracują w przestrzeni bez zieleni.

Poprawa zdrowia i redukcja stresu

Dzięki poprawie jakości powietrza w biurze, roślinność ogranicza możliwość występowania problemów oddechowych oraz bólów głowy spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza. Przekłada się to na zmniejszenie ilości zwolnień lekarskich. Badania również potwierdzają redukcję zmęczenia i stresu – czyli jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych XXI w. Ze względu na różnorodność wielu gatunków roślin, przy wyposażeniu biura, dużą uwagę przykłada się również do ich barwy. Kolory takie jak zielony i żółty przypisywane są             wyciszeniu i uspokojeniu.

Redukcja rachunków za energię.

Poprzez stworzenie naturalnej izolacji i cienia, roślinność w biurze reguluje temperaturę bez konieczności używania klimatyzacji  i ogrzewania, co przekłada się na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną.  Badania pokazują, że koszty energii mogą zostać ograniczone nawet do 20%., Oznacza to, że zakup roślin nie tylko się zwraca, ale również zarabia na siebie.

Zwiększenie kreatywności pracy

Badania wykazują również, że pracownicy, którzy pracują w biurach z zielenią urządzoną wykazują o ok. 15% więcej kreatywności. Przekłada się to na bardziej innowacyjne myślenie oraz generowanie więcej oryginalnych rozwiązań.

Poprawa wizerunku

Budynki i wnętrza odpowiednio urządzone roślinnością stają się bardziej prestiżowe oraz są chętniej odwiedzane przez gości. Dzieje się dzięki naszej naturalnej tendencji do przebywania wśród natury, a także powyższych powodów. Nasza świadomość w zakresie tej wiedzy ciągle wzrasta, co przekłada się pozytywny na odbiór firm, która dba o komfort pracy oraz środowisko.

Zapraszamy do poniżej bibliografii, która szerzej prezentuje ten temat:

TEDx: Farmy na wieżowcach i na zielonych ścianach

Rośliny w firmie

Wzorce projektowania blisko natury

Korzyści z żywych roślin

Badania NASA nad czystym powietrzem

Zieleń w biurze

Skonsultuj z nami Twoją inwestycję lub sytuację biznesową.

Nasze usługi środowiskowe i ekspertyzy przyrodnicze związane z projektowaniem, budową i eksploatacją inwestycji obejmują cały proces życia projektu: planowanie, projektowanie, realizację i funkcjonowanie inwestycji.

W ramach bezpłatnej konsultacji postaramy się zrozumieć Twoją sytuację i zarekomendować kierunek działań. Bezpłatnie ustalisz z nami obecną sytuację i kroki do podjęcia.

Wspieramy odpowiedzialne organizacje i ich zespoły w takich firmach jak:

Skontaktuj się z nami

Nasz zespół w ramach bezpłatnej konsultacji postara się zrozumieć Twoja sytuację i zarekomendować kierunek działań.

Bezpłatnie ustalisz kroki do podjęcia