Inwentaryzacja przyrodnicza daje pełen obraz środowiska naturalnego na obszarze lokalizacji przedsięwzięcia określając najbardziej wartościowe obszary oraz gatunki fauny i flory.
Wyniki inwentaryzacji w połączeniu z danymi projektowymi i analizami środowiskowymi dają odpowiedz na to jaki wpływ na środowisko przyrodnicze będzie miała planowana inwestycja. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio zaprojektować minimalizacje i kompensacje przyrodnicze.
Dobrze przygotowana inwentaryzacja przyrodnicza pozwala odpowiedzieć na pytania stawiane podczas oceny oddziaływania na środowisko. Na jej podstawie możliwa jest waloryzacja przyrodnicza, ocena wpływu na siedliska i gatunki chronione, ocena wpływu na cele ochrony obszarów chronionych, w tym Natury 2000, jak również ocena wpływu na bioróżnorodność. Inwentaryzacja przyrodnicza pozwala na wykrycie możliwie wszystkich gatunków i siedlisk podlegających ochronie oraz rzadkich w kraju, w regionie, ale nie tylko. Ważne jest też, w inwentaryzacji przyrodniczej uwzględnić gatunki, których liczebność lokalna lub krajowa wykazuje tendencje spadkowe. Często, w celu określenia stanu zachowania siedlisk należy również zinwentaryzować gatunki inwazyjne bądź obce. Takie dane pozwalają w sposób obiektywny podejść do oceny oddziaływania na elementy przyrodnicze.
Ansee Consulting posiada odrębny Dział Przyrodniczy, którego specjaliści szczegółowo zajmują się przeprowadzaniem ekspertyz przyrodniczych.
I tak w miniony czwartek grupa naszych przyrodników przeprowadzała inwentaryzacje z poziomu rzeki, płynąc kajakiem!
Dzięki takiemu rozwiązaniu udało nam się znaleźć stanowiska szeregu chronionych gatunków zwierząt m.in. wydry, zimorodka, ortolana oraz kani rudej.