Susza w ogrodzie

Susza w ogrodzie. Co robić?

Wszyscy zmagamy się obecnie z niedoborem wody. W jaki sposób domowymi metodami możemy pomóc w walce z suszą? Najlepiej zacząć od własnego podwórka a precyzyjniej – ogrodu. Pamiętajmy że nasze ogrody to zamknięty ekosystem i  podobnie jak w innych ekosystemach aby funkcjonował on prawidłowo musimy zadbać o zamknięty obieg materii. Zwiększenie dostępności wody oraz zatrzymanie jej w ogrodzie pozwoli zarówno walczyć z efektami długotrwałej suszy oraz zdecydowanie pomoże naszej roślinności.

Jak efektywnie przeciwdziałać suszy? Dwa podstawowe sposoby to:

– retencja

– zapobieganie

W przypadku retencji ważne jest aby w ogrodzie magazynować jak najwięcej wody deszczowej. Zamiast pozwalać na uciekanie wody z dachów naszych domów, altan czy szklarni wprost do kanalizacji deszczowej zbierajmy wodę do pojemników. Tu z pomocą przychodzi ogromna ilość rozwiązań technologicznych: od prostego wiadra do zbiorników zaopatrzonych w pompy lub jeśli mamy miejsce do stworzonego przez nas oczka wodnego lub ogrodu deszczowego.

Zapobieganie =zaniechanie

Po pierwsze NIE KOSIĆ lub chociaż ograniczyć koszenie.  Zadarniona trawą gleba magazynuje wodę. Zaniechanie koszenia trawników ma wiele korzyści: po pierwsze pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, po drugie przyczyni się ograniczenia ubytku wody z gleby i po trzecie zwiększa różnorodność (stworzymy sobie sami swoją „kwietną łączkę”)J Częste przycinanie trawnika powoduje, promienie słoneczne docierają do gleby osuszając ją.

Ściółkowanie. Nie pozwalajmy aby w ogrodzie znajdowały się miejsca z glebą bezpośrednio narażoną na promieniowanie słoneczne. Ściółkowanie rabat np. zrębkami, korą lub sianem po pierwsze zapobiega odparowaniu wody z gleby po drugie zmniejsza ilość niechcianych roślin w ogrodzie (potocznie nazywanych chwastami 😉 Opadłe liście z drzew to też jest ściółka!

Unikajmy agrowłókniny. Powszechnie stosowana agrowłóknina wbrew zapewnieniom producentów przynosi więcej strat niż korzyści. Po kilku sezonach pory geowłókniny zapychają się stając się nieprzepuszczalne zarówno dla wody jak i powietrza. Pod jej powierzchnią zaczynają zachodzić procesy beztlenowe. Całe bogactwo gleby w postaci bezkręgowców ginie w takich warunkach a nasze rośliny zaczynają obumierać.

Nawierzchnie. To bardzo ważny element naszych ogrodów. Budowanie nawierzchni przepuszczalnych np. żwirowe pozwalają wodzie swobodnie wsiąkać w glebę.

Różnorodność. Pozwólmy aby nasze ogrody były bujne i różnorodne. Bogactwo roślin: drzew, krzewów i bylin pozwoli na zadomowienie się także zwierząt np. ptaków i drobnych ssaków. Dobierajmy rośliny prawidłowo do warunków glebowych oraz nasłonecznienia. Jeśli to możliwe wybierajmy gatunki roślin rodzimych, które już są przystosowane do naszych warunków i o wiele łatwiej je utrzymać w ogrodzie.

Podlewajmy ale rozsądnie! Pora dnia ma tu duże znaczenie. Najlepiej rano. Jeśli już podlewamy to konkretnie, tak aby rośliny to odczuły a woda związała się w glebie. Dzięki temu nie będziemy musieli podlewać często.

Skonsultuj z nami Twoją inwestycję lub sytuację biznesową.

Nasze usługi środowiskowe i ekspertyzy przyrodnicze związane z projektowaniem, budową i eksploatacją inwestycji obejmują cały proces życia projektu: planowanie, projektowanie, realizację i funkcjonowanie inwestycji.

W ramach bezpłatnej konsultacji postaramy się zrozumieć Twoją sytuację i zarekomendować kierunek działań. Bezpłatnie ustalisz z nami obecną sytuację i kroki do podjęcia.

Wspieramy odpowiedzialne organizacje i ich zespoły w takich firmach jak:

Skontaktuj się z nami

Nasz zespół w ramach bezpłatnej konsultacji postara się zrozumieć Twoja sytuację i zarekomendować kierunek działań.

Bezpłatnie ustalisz kroki do podjęcia