Teledetekcja – co to takiego?

Teledetekcja – co to takiego?

Czym jest teledetekcja? Definicja podaje, że „to rodzaj badań wykonywanych z pewnej odległości (zdalnie) przy wykorzystaniu specjalistycznych sensorów”. Czyli w skrócie telelekcja to badania wykonywane na odległość. I takowa teledetekcja dzieli się na dwa rodzaje. Teledetekcje aktywną i teledetekcję pasywną.

Teledetekcja aktywna polega na nadaniu sygnału, który po kontakcie z obiektem badań powraca do czujnika. Na podstawie różnicy w sygnale nadanym i odebranym możemy określać szereg parametrów obiektu badanego. Przykładami tego typu jest sonar i radar.

Teledetekcja pasywna nie nadaję sygnału, mierzy informacje docierające z otoczenia. Przykładem takiej teledetekcji jest np. kamera termowizyjna, która odbiera promieniowanie w pasmie podczerwonym od 780 do 1000 nm.).

Oba ta rodzaje są niezwykle przydatne w wszelakich badaniach. W naszym zakresie działań wykorzystujemy te metody do analiz przyrodniczo- środowiskowych, ale także metody te mają swoje zastosowanie w robotyce (orientacja przestrzenna), bezpieczeństwie (obserwacja poprzez nieprzeźroczyste przeszkody np. ściany), zdalnie (identyfikacja osób), przemyśle samochodowym (wykrywanie zagrożeń na drodze), logistyce (zdalna identyfikacja towarów), medycynie i pewnie wielu innych.

W kwestii teledetekcji środowiskowo- przyrodniczej istnieje możliwość bezinwazyjnego badania i oceniania wpływu człowieka na środowisko (zagospodarowanie terenu, wpływ na roślinność oraz klimat), a także oceniania stanu środowiska naturalnego.

W naszej pracy wykorzystujemy metody teledetekcji satelitarnej w celu waloryzacji terenów cennych przyrodniczo, a także wykorzystujemy urządzanie rejestrujące dźwięki nietoperzy w celu identyfikacji ich gatunku. Najciekawszym zjawiskiem teledetekcji dla nas jest obserwacja ziemi z satelity.

W dzisiejszych czasach dostęp do danych satelitarnych jest niezwykle prosty. Dzięki misjom Sentienl (ESA) i landsat (NASA) otrzymujemy mnóstwo danych z różnych czujniki w rozdzielczości przestrzennej i czasowej, która jest już użyteczna w skali lokalnej.  Dane te są w pełni darmowe i dostępne dla każdego. Obok nich mamy też dane odpłatne z różnych prywatnych satelitów, których liczba ciągle się zwiększa. Zauważalnym jest rosnący trend na przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych.

Ważnym aspektem jest fakt, że teledetekcja w sposób nieinwazyjny pomaga nam zrozumieć i chronić środowisko naturalne. W przyszłych artykułach spróbuję przybliżyć bardziej metody i możliwości teledetekcji satelitarnej.

Skonsultuj z nami Twoją inwestycję lub sytuację biznesową.

Nasze usługi środowiskowe i ekspertyzy przyrodnicze związane z projektowaniem, budową i eksploatacją inwestycji obejmują cały proces życia projektu: planowanie, projektowanie, realizację i funkcjonowanie inwestycji.

W ramach bezpłatnej konsultacji postaramy się zrozumieć Twoją sytuację i zarekomendować kierunek działań. Bezpłatnie ustalisz z nami obecną sytuację i kroki do podjęcia.

Wspieramy odpowiedzialne organizacje i ich zespoły w takich firmach jak:

Skontaktuj się z nami

Nasz zespół w ramach bezpłatnej konsultacji postara się zrozumieć Twoja sytuację i zarekomendować kierunek działań.

Bezpłatnie ustalisz kroki do podjęcia